top of page

У нашому дитячому садку працює сестра медична старша:

Хвостій Тетяна Миколаївна

Імунізація

          Інфекційні хвороби посідають одне з провідних місць серед захворюваності та смертності населення, особливо у дітей. Адже в більшості випадків вони перебігають у тяжкій формі та мають ускладнення із вкрай сумними наслідками.

          Найбільш дієвим заходом у боротьбі з інфекційною захворюваністю є профілактичні щеплення. Перелік важких інфекцій, які можна контролювати засобами імунопрофілактики, так званих «керованих інфекцій» поступово збільшується. Їх особливість полягає в тому, що рівні захворюваності безпосередньо залежать від відповідної імунізації дитячого та дорослого населення. Вакцинація допомагає захиститися від інфекційних захворювань, а також запобігає поширенню захворювань. Імунізація проходить переважно у вигляді ін’єкцій.   

          Препарат, що вводиться, називається вакциною, а процес – вакцинацією або імунізацією.       

        Завдяки вакцинації щороку вдається врятувати близько 3 мільйонів дітей, а у 750 тисячах випадків – запобігти тяжким ускладенням.

           Сьогодні гарантована державою вакцинація в Україні здійснюється проти десяти хвороб: туберкульозу, дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту, кору, краснухи, епідемічного паротиту, гепатиту В та Hib-інфекції.

      Імунізація є невід’ємним правом людини на здорове й повноцінне життя та найефективнішою зброєю у подоланні інфекційних хвороб.

      У вакцині, як правило, міститься невелика кількість ослаблених або мертвих форм мікроогранізмов або вірусів, які викликають захворювання. Такої кількісті недостатньо для розвитку захворювання. Але його цілком досить для формування відповіді імунної системи, при якій виробляються антитіла. Згодом антитіла зможуть розпізнавати і атакувати подібні мікроорганізми або віруси при їх потраплянні в організм. Іноді вакцинація не запобігає захворюванню повністю, але воно протікає набагато легше.

        Часто щеплення дозволяє уникнути хвороб, які загрожують ускладненнями аж до настання смерті, проти яких не існує лікування. Організм реагує на вакцинацію, як правило, добре. Незначні ускладнення зазвичай не довготривалі. Важкі ускладнення трапляються вкрай рідко.

      Хоча імунізація населення – це досить безпечний і необхідний процес, виникнення побічних реакцій усе ж можливе. Особливо це стосується дітей. Але будь-яке щеплення в сотні разів безпечніше, ніж захворювання, від якого це щеплення захищає.

         Із післявакцинальних реакцій найчастіше можна спостерігати незначне підвищення температури, біль у місці ін’єкції. Діти стають примхливими, знижується апетит. Можливі алергічні реакції. У разі використання живої вакцини іноді діагностується легка форма хвороби (кір, краснуха). Щоб уникнути подібних ускладнень, вакцинацію слід проводити правильно.

         Передусім дитина має бути здоровою. Перед кожним щепленням необхідний огляд лікаря. Він вимірює температуру тіла, прослуховує легені, оглядає порожнину рота, горла. Тільки після цього видається направлення на вакцинацію. Сьогодні є великий вибір вакцин, але краще звернутися до свого лікаря і отримати кваліфіковану консультацію.

          Роблячи щеплення, ви захищаєтесь від інфекційного захворювання. Відмовляючись від вакцинації – ризикуєте здоров’ям та життям.

Що необхідно знати про інфекції, які можна запобігти завдяки проведенню щеплень за віком

image.png

Туберкульоз

image.png

 Гепатит В

image.png

Кашлюк

image.png

Дифтерія

image.png

Правець

image.png

Поліомієліт

image.png

Кір

image.png

Епідемічний паротит

image.png

Краснуха

Останнім часом набув широкого розповсюдження в Україні.

Щорічно приблизно 1 млрд. людей в світі інфікується туберкульозом і до 3 млн. людей вмирає. Найбільш ефективним засобом захисту від туберкульозу є щеплення. Щеплення проти туберкульозу захищає дитину від найбільш тяжких форм захворювання: туберкульозний менінгіт та дисемінований туберкульоз легень.

Це вірусне інфекційне захворювання, що супроводжується ураженням печінки.

У 30% випадків гостра форма захворювання переходить в хронічну, яка є основною причиною виникнення цирозу печінки та первинного раку печінки. До 95% випадків гепатиту В можна запобігти вакцинацією.

Для профілактики небезпечних інфекцій – кашлюку, дифтерії, правця застосовується комбінована вакцина кашлюку (целюлярний компонент), дифтерії і правця (АКДП).

Інфекційне захворювання дихальних шляхів. Захворювання на кашлюк у 25% дітей перших років життя може супроводжуватися зупинкою дихання, запаленням легень; у 3% може виникнути енцефаліт (запалення головного мозку), судоми. Діти, які перехворіли на кашлюк у ранньому віці в подальшому можуть відставати від своїх однолітків у психічному розвитку. Найбільш ефективним засобом боротьби з кашлюковою інфекцією є рання імунізація дитячого населення. Завдяки вакцинації проти кашлюку в світі запобігається 85,5 млн. випадків захворювання і 760 тис. летальних випадків.

Відноситься до найбільш тяжких інфекцій. Особливу небезпеку для життя становить токсична форма дифтерії, яка у великому відсотку випадків може закінчитися летально. На тяжкі форми дифтерії хворіють переважно не щеплені діти. У половини людей, що перенесли дифтерію лишаються тяжкі ураження серця. Єдиним діючим профілактичним заходом є вакцинація.

Гостре інфекційне захворювання з механізмом передачі збудника через ушкоджені шкірні покрови та слизову оболонку. Збудник правця здатен зберігатися та розмножуватися в ґрунті. Правець дуже тяжке захворювання, яке супроводжується судомами і може закінчитися летально. Тільки своєчасним проведенням специфічної та екстреної вакцинації може попередити захворювання на правець.

Гостра вірусна інфекція. У довакцинальний період паралітичний поліомієліт уражав тисячі і десятки тисяч людей, з яких 10% вмирали і 40% ставали інвалідами. Надійним захистом від цієї небезпечної інфекції є тільки вакцинація. Збудником гемофільної інфекції типу b (ХІБ) є гемофільна паличка, яка найбільш небезпечна для дітей віком до 5 років. Значну роль ХІБ – інфекція відіграє в розвитку гнійних менінгітів, пневмоній, сепсису, отитів. Лікування ХІБ-інфекцій ускладняються стійкістю збудника до багатьох антибактеріальних препаратів. За таких умов приоритетним заходом боротьби з ХІБ- інфекцією є вакцинопрофілактика.

Вірусна інфекція дихальних шляхів. За даними ВООЗ на кір щорічно хворіє не менш 40 млн. дітей, внаслідок ускладнень помирає понад 1 млн. дітей. Єдиним ефективним захистом від корової інфекції є своєчасна вакцинація.

Широко розповсюджене дитяче захворювання. Хворіють переважно діти у віці від 3 до 15 років. Ця інфекція є однією з найбільш поширених причин ураження чоловічих статевих залоз. У хлопчиків в майбутньому після перенесеного паротитного орхиту (запалення яєчок) можливий розвиток атрофії яєчок, пухлин, імпотенції, порушення сперматогенезу, безпліддя.

Вірусна інфекція. Розрізняють дві форми хвороби – вроджену і набуту. Вроджена форма хвороби виникає у новонароджених, якщо жінка під час вагітності хворіла на краснуху. Усі клінічні прояви вродженої краснухи об’єднують у поняття: синдром вродженої краснухи. Він характеризується розвитком у новонароджених вад серця, глухотою, катарактою, запаленням легень тощо. Єдиним засобом, спрямованим на зниження захворюваності є вакцинопрофілактика. Набута краснуха може ускладнитися енцефалітом, артритом, тромбоцитопенією.

Stationary photo
Stationary photo
Stationary photo
bottom of page